  • Mfr # 20523015SC
  • Zoro # G5935559
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
205 mm
Outside Dia.
230 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
20523015SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
205 mm
Outside Dia.
230 mm
Width
15 mm
Inside Diameter
205 mm
Overall Width
15 mm
Outside Diameter
230 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Pressure
7 psi
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Metric
Spring Type
Garter
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Case Coating
None
Number of Lips
1
Maximum Surface Speed
999 mps
For Fluid Type
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 205 mm, Outside Diameter 230 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None