  • Mfr # 21024015TC
  • Zoro # G6133456
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
210 mm
Outside Dia.
240 mm
Width
15 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
21024015TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
210 mm
Outside Dia.
240 mm
Width
15 mm
Inside Diameter
210 mm
Outside Diameter
240 mm
Overall Width
15 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
System of Measurement
Metric
Number of Lips
2
Maximum Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 210 mm, Outside Diameter 240 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None