  • Mfr # 23028015SCV
  • Zoro # G7751025
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
230 mm
Outside Dia.
280 mm
Width
15 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
23028015SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
230 mm
Outside Dia.
280 mm
Width
15 mm
Outside Diameter
280 mm
Inside Diameter
230 mm
Overall Width
15 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Maximum Pressure
10 psi
Spring Reinforcement
Yes
Contact Type
Contact Seal
Number of Lips
1
System of Measurement
Metric
Maximum Surface Speed
999 mps
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 230 mm, Outside Diameter 280 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal