  • Mfr # 33037018SC
  • Zoro # G6132458
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
330 mm
Outside Dia.
370 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
33037018SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
330 mm
Outside Dia.
370 mm
Width
18 mm
Outside Diameter
370 mm
Inside Diameter
330 mm
Overall Width
18 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Contact Type
Contact Seal
Number of Lips
1
Case Coating
None
For Fluid Type
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
System of Measurement
Metric
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 330 mm, Outside Diameter 370 mm, Overall Width 18 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None