  • Mfr # 37041015SC
  • Zoro # G5924648
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
370 mm
Outside Dia.
410 mm
Width
15 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
37041015SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
370 mm
Outside Dia.
410 mm
Width
15 mm
Overall Width
15 mm
Outside Diameter
410 mm
Inside Diameter
370 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Standards
DIN 3760
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Case Coating
None
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Reinforcement
Yes
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Metric
Number of Lips
1
Minimum Temperature
-40 Degrees F
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 370 mm, Outside Diameter 410 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None