  • Mfr # 53.9777.7812.7SB
  • Zoro # G5910943
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
53.97 mm
Outside Dia.
77.78 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
53.9777.7812.7SB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
53.97 mm
Outside Dia.
77.78 mm
Width
12.7 mm
Overall Width
0.5 in
Inside Diameter
2.125 in
Outside Diameter
3.063 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SB
Max. Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
For Fluid Type
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
System of Measurement
Inch
Maximum Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Spring Reinforcement
Yes
Spring Type
Garter
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Number of Lips
1
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SB, Inside Diameter 2.125 in, Outside Diameter 3.063 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None