  • Mfr # 5510010TCV
  • Zoro # G6131170
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
55 mm
Outside Dia.
100 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Contact Type
Contact Seal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5510010TCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
55 mm
Outside Dia.
100 mm
Width
10 mm
Overall Width
10 mm
Inside Diameter
55 mm
Outside Diameter
100 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Contact Type
Contact Seal
Maximum Surface Speed
999 mps
Number of Lips
2
System of Measurement
Metric
Maximum Pressure
10 psi
Case Coating
None
Spring Reinforcement
Yes
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 55 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal