  • Mfr # 6011013SCV
  • Zoro # G7747979
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
60 mm
Outside Dia.
110 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Case Coating
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
6011013SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
60 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
13 mm
Inside Diameter
60 mm
Outside Diameter
110 mm
Overall Width
13 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Case Coating
None
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Metric
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
1
Spring Reinforcement
Yes
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 60 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal