  • Mfr # 65.0885.729.52SC
  • Zoro # G5908627
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
65.08 mm
Outside Dia.
85.72 mm
Width
9.52 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
65.0885.729.52SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
65.08 mm
Outside Dia.
85.72 mm
Width
9.52 mm
Overall Width
0.375 in
Inside Diameter
2.563 in
Outside Diameter
3.375 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Temperature
250 Degrees F
System of Measurement
Inch
Contact Type
Contact Seal
Number of Lips
1
Case Coating
None
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Type
Garter
Maximum Pressure
7 psi
For Fluid Type
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 2.563 in, Outside Diameter 3.375 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None