  • Mfr # 7011212SC
  • Zoro # G5906691
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
70 mm
Outside Dia.
112 mm
Width
12 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
7011212SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
70 mm
Outside Dia.
112 mm
Width
12 mm
Overall Width
12 mm
Outside Diameter
112 mm
Inside Diameter
70 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Lips
1
System of Measurement
Metric
Standards
DIN 3760
Case Coating
None
Contact Type
Contact Seal
Spring Reinforcement
Yes
Minimum Temperature
-40 Degrees F
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 70 mm, Outside Diameter 112 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None