  • Mfr # 8013013TCV
  • Zoro # G7749080
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
130 mm
Width
13 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8013013TCV
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
130 mm
Width
13 mm
Overall Width
13 mm
Outside Diameter
130 mm
Inside Diameter
80 mm
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
2
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Dual Lip Seal