  • Mfr # 8011010SCV
  • Zoro # G5925978
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
101 mm
Width
10 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8011010SCV
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
101 mm
Width
10 mm
Overall Width
10 mm
Outside Diameter
101 mm
Inside Diameter
80 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
1
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 101 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal