  • Mfr # 8010515SB
  • Zoro # G5944187
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
105 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8010515SB
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
105 mm
Width
15 mm
Inside Diameter
80 mm
Overall Width
15 mm
Outside Diameter
105 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SB
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
None
For Fluid Type
Number of Lips
1
Spring Reinforcement
Yes
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SB, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 105 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None