  • Mfr # 8012513SC
  • Zoro # G5912982
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
125 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8012513SC
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
125 mm
Width
13 mm
Inside Diameter
80 mm
Outside Diameter
125 mm
Overall Width
13 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Maximum Pressure
7 psi
999 mps
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Standards
DIN 3760
For Fluid Type
Case Coating
None
Spring Type
Garter
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None