  • Mfr # 8511010SCV
  • Zoro # G7749205
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
110 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Overall Width
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8511010SCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
10 mm
Overall Width
10 mm
Outside Diameter
110 mm
Inside Diameter
85 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Number of Lips
1
Maximum Surface Speed
999 mps
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Metric
Maximum Pressure
10 psi
Case Coating
None
Spring Reinforcement
Yes
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal