  • Mfr # 8511013SCV
  • Zoro # G7749126
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
110 mm
Outside Diameter
110 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8511013SCV
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
13 mm
Outside Diameter
110 mm
Inside Diameter
85 mm
Overall Width
13 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Design Code
SCV
Maximum Pressure
10 psi
Number of Lips
1
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Single Lip Seal