  • Mfr # 8513010TC
  • Zoro # G7749266
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
130 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8513010TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
130 mm
Width
10 mm
Outside Diameter
130 mm
Inside Diameter
85 mm
Overall Width
10 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
For Fluid Type
Case Coating
None
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Standards
DIN 3760
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Reinforcement
Yes
Number of Lips
2
Maximum Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Metric
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 130 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None