  • Mfr # 85.72107.9512.7SC
  • Zoro # G5923449
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
85.72 mm
Outside Dia.
107.95 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
85.72107.9512.7SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
85.72 mm
Outside Dia.
107.95 mm
Width
12.7 mm
Inside Diameter
3.375 in
Overall Width
0.5 in
Outside Diameter
4.25 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
Standards
DIN 3760
For Fluid Type
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Number of Lips
1
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Reinforcement
Yes
System of Measurement
Inch
Spring Type
Garter
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 3.375 in, Outside Diameter 4.25 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None