  • Mfr # 8514012TC
  • Zoro # G5929502
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
140 mm
Width
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8514012TC
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
140 mm
Width
12 mm
Outside Diameter
140 mm
Overall Width
12 mm
Inside Diameter
85 mm
Seal Type
Lip Seal
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 140 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None