  • Mfr # 8515013SC
  • Zoro # G5911908
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
150 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8515013SC
Inside Dia.
85 mm
Outside Dia.
150 mm
Width
13 mm
Inside Diameter
85 mm
Outside Diameter
150 mm
Overall Width
13 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 85 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None