  • Mfr # 8812013TC
  • Zoro # G7749248
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
88 mm
Outside Dia.
120 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8812013TC
Inside Dia.
88 mm
Outside Dia.
120 mm
Width
13 mm
Outside Diameter
120 mm
Overall Width
13 mm
Inside Diameter
88 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
For Fluid Type
Standards
DIN 3760
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
999 mps
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Metric
Spring Type
Garter
Case Coating
None
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 88 mm, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None