  • Mfr # 8812012SC
  • Zoro # G5938593
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
88 mm
Outside Dia.
120 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8812012SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
88 mm
Outside Dia.
120 mm
Width
12 mm
Overall Width
12 mm
Inside Diameter
88 mm
Outside Diameter
120 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Case Coating
None
Number of Lips
1
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Standards
DIN 3760
For Fluid Type
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Temperature
250 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
System of Measurement
Metric
Contact Type
Contact Seal
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 88 mm, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None