  • Mfr # 88.9104.777.93TC
  • Zoro # G5916001
/ea
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
88.9 mm
Outside Dia.
104.77 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
88.9104.777.93TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
88.9 mm
Outside Dia.
104.77 mm
Width
7.93 mm
Outside Diameter
4.125 in
Inside Diameter
3.5 in
Overall Width
0.313 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
Number of Lips
2
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Inch
Maximum Surface Speed
999 mps
Case Coating
None
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Type
Garter
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 3.5 in, Outside Diameter 4.125 in, Overall Width 0.313 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None