  • Mfr # 901108SB
  • Zoro # G5922557
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
90 mm
Outside Dia.
110 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
901108SB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
90 mm
Outside Dia.
110 mm
Width
8 mm
Outside Diameter
110 mm
Inside Diameter
90 mm
Overall Width
8 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SB
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
Case Coating
None
Contact Type
Contact Seal
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Spring Type
Garter
Maximum Surface Speed
999 mps
Maximum Pressure
7 psi
System of Measurement
Metric
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SB, Inside Diameter 90 mm, Outside Diameter 110 mm, Overall Width 8 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None