  • Mfr # 9012513SA
  • Zoro # G5917173
Inside Dia.
90 mm
Outside Dia.
125 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
9012513SA
Inside Dia.
90 mm
Outside Dia.
125 mm
Width
13 mm
Overall Width
13 mm
Inside Diameter
90 mm
Outside Diameter
125 mm
Design Code
SA
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SA, Inside Diameter 90 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None