  • Mfr # 9012512TC
  • Zoro # G5933407
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
90 mm
Outside Dia.
125 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
9012512TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
90 mm
Outside Dia.
125 mm
Width
12 mm
Outside Diameter
125 mm
Inside Diameter
90 mm
Overall Width
12 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Surface Speed
999 mps
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Contact Type
Contact Seal
Spring Type
Garter
Number of Lips
2
System of Measurement
Metric
Case Coating
None
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Reinforcement
Yes
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 90 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None