  • Mfr # 9512013SB
  • Zoro # G5932908
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
95 mm
Outside Dia.
120 mm
Width
13 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
9512013SB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
95 mm
Outside Dia.
120 mm
Width
13 mm
Inside Diameter
95 mm
Outside Diameter
120 mm
Overall Width
13 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SB
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
System of Measurement
Metric
Case Coating
None
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Contact Type
Contact Seal
Maximum Surface Speed
999 mps
Number of Lips
1
Standards
DIN 3760
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SB, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 120 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None