  • Mfr # 34.9261.916.35SB
  • Zoro # G800477689
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
34.92 mm
Outside Dia.
61.91 mm
Width
6.35 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
34.9261.916.35SB
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
34.92 mm
Outside Dia.
61.91 mm
Width
6.35 mm
Outside Diameter
2.438 in
Overall Width
0.25 in
Inside Diameter
1.375 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SB
Standards
DIN 3760
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Maximum Temperature
250 Degrees F
System of Measurement
Inch
Contact Type
Contact Seal
Case Coating
None
Maximum Surface Speed
999 mps
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SB, Inside Diameter 1.375 in, Outside Diameter 2.438 in, Overall Width 0.25 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None