  • Mfr # 20523015SCV
  • Zoro # G100471943
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
205 mm
Outside Dia.
230 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
20523015SCV
Inside Dia.
205 mm
Outside Dia.
230 mm
Width
15 mm
Overall Width
15 mm
Outside Diameter
230 mm
Inside Diameter
205 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
SCV
Max. Pressure
10 psi
Maximum Pressure
10 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SCV, Inside Diameter 205 mm, Outside Diameter 230 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None, Maximum Surface Speed 999 mps, Seal Type Lip Seal