  • Mfr # 15.8728.579.52TC
  • Zoro # G500474186
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
15.87 mm
Outside Dia.
28.57 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
15.8728.579.52TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
15.87 mm
Outside Dia.
28.57 mm
Width
9.52 mm
Inside Diameter
0.625 in
Overall Width
0.375 in
Outside Diameter
1.125 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Spring Type
Garter
Maximum Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Case Coating
None
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Lips
2
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Inch
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 0.625 in, Outside Diameter 1.125 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None