  • Mfr # 15018012TC
  • Zoro # G6134156
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
150 mm
Outside Dia.
180 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
15018012TC
Inside Dia.
150 mm
Outside Dia.
180 mm
Width
12 mm
Overall Width
12 mm
Inside Diameter
150 mm
Outside Diameter
180 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
Spring Type
Garter
Number of Lips
2
Spring Reinforcement
Yes
Standards
DIN 3760
Maximum Temperature
250 Degrees F
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 150 mm, Outside Diameter 180 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None