  • Mfr # 28.5757.159.52TC
  • Zoro # G000476116
/ea
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
28.57 mm
Outside Dia.
57.15 mm
Width
9.52 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
28.5757.159.52TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
28.57 mm
Outside Dia.
57.15 mm
Width
9.52 mm
Outside Diameter
2.25 in
Overall Width
0.375 in
Inside Diameter
1.125 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Standards
DIN 3760
Max. Pressure
7 psi
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
System of Measurement
Inch
Number of Lips
2
Contact Type
Contact Seal
For Fluid Type
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Spring Reinforcement
Yes
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 1.125 in, Outside Diameter 2.25 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None