  • Mfr # 28.5757.159.52SC
  • Zoro # G400475900
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
28.57 mm
Outside Dia.
57.15 mm
Width
9.52 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
28.5757.159.52SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
28.57 mm
Outside Dia.
57.15 mm
Width
9.52 mm
Overall Width
0.375 in
Outside Diameter
2.25 in
Inside Diameter
1.125 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Standards
DIN 3760
Max. Pressure
7 psi
For Fluid Type
Maximum Pressure
7 psi
Contact Type
Contact Seal
Spring Type
Garter
Case Coating
None
Number of Lips
1
Maximum Temperature
250 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Reinforcement
Yes
Minimum Temperature
-40 Degrees F
System of Measurement
Inch
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 1.125 in, Outside Diameter 2.25 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None