  • Mfr # IN31.7555.5610.92TC
  • Zoro # G900474335
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
31.75 mm
Outside Dia.
55.56 mm
Width
10.92 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
IN31.7555.5610.92TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
31.75 mm
Outside Dia.
55.56 mm
Width
10.92 mm
Inside Diameter
1.25 in
Overall Width
0.43 in
Outside Diameter
2.187 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Maximum Pressure
7 psi
Contact Type
Contact Seal
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Number of Lips
2
Spring Reinforcement
Yes
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
250 Degrees F
Spring Type
Garter
Case Coating
None
For Fluid Type
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 1.25 in, Outside Diameter 2.187 in, Overall Width 0.43 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None