  • Mfr # 19.844.457.9TCN
  • Zoro # G900474090
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
19.8 mm
Outside Dia.
44.45 mm
Width
7.9 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
19.844.457.9TCN
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
19.8 mm
Outside Dia.
44.45 mm
Width
7.9 mm
Outside Diameter
1.75 in
Inside Diameter
0.78 in
Overall Width
0.311 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TCN
Max. Pressure
50 psi
Standards
DIN 3760
Contact Type
Contact Seal
System of Measurement
Inch
Spring Reinforcement
Yes
Number of Lips
2
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Case Coating
None
Maximum Temperature
250 Degrees F
For Fluid Type
Maximum Pressure
140 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCN, Inside Diameter 0.78 in, Outside Diameter 1.75 in, Overall Width 0.311 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 140 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None