  • Mfr # 20.6330.84.6TC
  • Zoro # G900477312
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
20.63 mm
Outside Dia.
30.8 mm
Width
4.6 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
20.6330.84.6TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
20.63 mm
Outside Dia.
30.8 mm
Width
4.6 mm
Inside Diameter
20.63 mm
Overall Width
4.6 mm
Outside Diameter
30.8 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Standards
DIN 3760
Contact Type
Contact Seal
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Maximum Temperature
250 Degrees F
Case Coating
None
System of Measurement
Metric
Maximum Pressure
7 psi
Number of Lips
2
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 20.63 mm, Outside Diameter 30.8 mm, Overall Width 4.6 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None