  • Mfr # 12015015TCN
  • Zoro # G000473528
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
120 mm
Outside Dia.
150 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
50 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
12015015TCN
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
120 mm
Outside Dia.
150 mm
Width
15 mm
Inside Diameter
120 mm
Outside Diameter
150 mm
Overall Width
15 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TCN
Max. Pressure
50 psi
Standards
DIN 3760
Maximum Pressure
140 psi
Contact Type
Contact Seal
Maximum Temperature
250 Degrees F
System of Measurement
Metric
Case Coating
None
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Number of Lips
2
Spring Reinforcement
Yes
For Fluid Type
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCN, Inside Diameter 120 mm, Outside Diameter 150 mm, Overall Width 15 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 140 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None