  • Mfr # 16019008TCNV
  • Zoro # G800472332
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
190 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
Max. Pressure
50 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
16019008TCNV
Inside Dia.
160 mm
Outside Dia.
190 mm
Width
8 mm
Overall Width
8 mm
Inside Diameter
160 mm
Outside Diameter
190 mm
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCNV
Max. Pressure
50 psi
Maximum Pressure
50 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCNV, Inside Diameter 160 mm, Outside Diameter 190 mm, Overall Width 8 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 50 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal