  • Mfr # 57.1576.29.52TCV
  • Zoro # G300475642
/ea
Key Features
Seal Type
Dual Lip Seal
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
76.29 mm
Width
9.52 mm
Lip Material
Fluoro Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
57.1576.29.52TCV
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
57.15 mm
Outside Dia.
76.29 mm
Width
9.52 mm
Overall Width
0.375 in
Inside Diameter
2.25 in
Outside Diameter
3.004 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Dual Lip Seal
Lip Material
Fluoro Rubber
Design Code
TCV
Max. Pressure
10 psi
Spring Reinforcement
Yes
Number of Lips
2
System of Measurement
Inch
Contact Type
Contact Seal
Maximum Pressure
10 psi
Case Coating
None
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TCV, Inside Diameter 2.25 in, Outside Diameter 3.004 in, Overall Width 0.375 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Fluoro Rubber, Maximum Pressure 10 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Inch, Case Coating None, Seal Type Dual Lip Seal