  • Mfr # DPDL-250M-100-B
  • Zoro # G3141166
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Product Type
Parallel Gripper, Direct Connect
Maximum Actuation Time
0.5 sec
Finger Mounting
Bottom
Stroke Length
25.4 mm
Seal Material
Buna-N
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DPDL-250M-100-B
Country of Origin
United States
Dimensions
Stroke Length
25.4 mm
Inlet Size
1/8 in
Maximum Finger/Jaw Length
254 mm
Overall Height
123.3 mm
Details
Item
Product Type
Maximum Actuation Time
0.5 sec
Finger Mounting
Bottom
Seal Material
Buna-N
Maximum Operating Pressure
7 bar
Minimum Operating Temperature
-35 Degrees C
System of Measurement
Metric
Air Inlet Type
NPT
Operation Type
Synchronous
Displacement
95.9 cc
Total Rated Grip Force @ 100 psi
1,779 N
Weight
2.76 kg
Maximum Operating Temperature
80 Degrees C
Minimum Operating Pressure
1.5 bar
Accuracy
+/-0.08 mm
IP Rating
IP66
Series
DPDL
Repeatability
+/-0.03 mm
Description
Parallel Gripper, Direct Connect, Series DPDL, Stroke Length 25.4 mm, Maximum Operating Pressure 7 bar, Minimum Operating Pressure 1.5 bar, Overall Height 123.3 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type NPT, Maximum Operating Temperature 80 Degrees C, Minimum Operating Temperature -35 Degrees C, Weight 2.76 kg, System of Measurement Metric, Total Rated Grip Force @ 100 psi 1,779 N, IP Rating IP66, Seal Material Buna-N, Displacement 95.9 cc, Accuracy +/-0.08 mm, Repeatability +/-0.03 mm