  • Mfr # C0130H46-104
  • Zoro # G3444351
/ea
Key Features
Volume Capacity
39 cu ft
Overall Length
48 in
Overall Width
40 in
Overall Height
46 in
Load Capacity
1,500 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C0130H46-104
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
48 in
Overall Width
40 in
Overall Height
46 in
Folded Height
46 in
Folded Width
48 in
Folded Depth
40 in
Inside Height
40 3/4 in
Inside Length
45 in
Inside Width
36 3/4 in
Bottom Inside Length
45 in
Bottom Inside Width
Details
Volume Capacity
39 cu ft
Load Capacity
1,500 lb
Material
Plastic
Fork Pockets
Yes
Mobility
Stationary
Item
Bulk Container
Color
Gray
Finish
Foam
Fork Entry
4-Way Entry
Series
MACX
Stacking Capacity
Shape
Rectangular
Runner Location
Short Side
Weight Capacity
Resistant To
High-Impact, Temperature, UV
Stackable
Stacking Capable
Container Bottom Type
Solid
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Includes Lid
Lid Not Included
Container Wall Type
Solid
Standards
FDA
Includes Casters
Casters Not Included
Description
Bulk Container, Color Gray, Container Wall Type Solid, Folded Depth 40 In., Folded Height 46 in, Folded Width 48 in, Fork Entry 4-Way Entry, Fork Pockets Fork Pockets Included, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Mobility Stationary, Overall Height 46 in, Overall Length 48 in, Overall Width 40 in, Stackable Stacking Capable, Stacking Capacity 9,000 lb, Volume Capacity 39 cu ft, Weight Capacity 1,500 lb, Collapsible Not Applicable