  • Mfr # DI-24V-BLBSC1-30-016
  • Zoro # G311934930
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
24 V DC
Color Temperature
3000K
Standards
CE, RoHS, UL Listed
Rated Life
50,000 hr
Light Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DI-24V-BLBSC1-30-016
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
5/16 in
Manufacturer Warranty Length
7 yr
Overall Length
16 3/8 ft
Overall Height
1/8 in
Details
Voltage
24 V DC
Color Temperature
3000K
Standards
CE, RoHS, UL Listed
Rated Life
50,000 hr
Light Color
White
Item
LED Tape Light Spools
Color Rendering Index
90
Dimmable
Yes
Cutting Intervals
2 in
Connection Type
Wire
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Maximum Run
55 ft
Wattage
1.5 W
Light Output
117 lm
Environmental Rating
Damp Location Rated
Description
LED Tape Light Spools, Light Color White, Overall Length 16 3/8 ft, Overall Height 1/8 in, Wattage 1.5 W, Voltage 24 V DC, Rated Life 50,000 hr, Dimmable Yes, Cutting Intervals 2 in, Includes LED Light Spool, Color Rendering Index 90, Color Temperature 3000K, Connection Type Wire, Environmental Rating Damp Location Rated, Light Output 117 lm, Manufacturer Warranty Length 7 yr, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Maximum Run 55 ft, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F