  • Mfr # DI-24V-BLBSC3-30-100
  • Zoro # G611934838
Voltage
24 V DC
Color Temperature
3000K
Standards
CE, RoHS, UL Listed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DI-24V-BLBSC3-30-100
Overall Length
100 ft
Voltage
24 V DC
Color Temperature
3000K
Standards
CE, RoHS, UL Listed
Wattage
4.5 W
Light Output
344 lm
Maximum Run
22 ft
Environmental Rating
Damp Location Rated
Cutting Intervals
2 in
Connection Type
Wire
Description
LED Tape Light Spools, Light Color White, Overall Length 100 ft, Overall Height 1/8 in, Wattage 4.5 W, Voltage 24 V DC, Rated Life 50,000 hr, Dimmable Yes, Cutting Intervals 2 in, Includes LED Light Spool, Color Rendering Index 90, Color Temperature 3000K, Connection Type Wire, Environmental Rating Damp Location Rated, Light Output 344 lm, Manufacturer Warranty Length 7 yr, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Maximum Run 22 ft, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F