  • Mfr # DI-24V-BLBSC2-27-W016
  • Zoro # G511934860
Voltage
24 V DC
Color Temperature
2700K
Standards
UL 2108
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DI-24V-BLBSC2-27-W016
Overall Length
16 3/8 ft
Voltage
24 V DC
Color Temperature
2700K
Standards
UL 2108
Light Output
209 lm
Cutting Intervals
2 in
Wattage
2.9 W
Connection Type
Plug-In
Maximum Run
40 ft
Environmental Rating
Damp Location Rated, Dry Location Rated
Description
LED Tape Light Spools, Light Color White, Overall Length 16 3/8 ft, Overall Height 1/8 in, Wattage 2.9 W, Voltage 24 V DC, Rated Life 50,000 hr, Dimmable Yes, Cutting Intervals 2 in, Includes LED Light Spool, Color Rendering Index 90, Color Temperature 2700K, Connection Type Plug-In, Environmental Rating Damp Location Rated, Dry Location Rated, Light Output 209 lm, Manufacturer Warranty Length 7 yr, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Maximum Run 40 ft