  • Mfr # DI-24V-BLBSC2-30-016
  • Zoro # G711934981
Voltage
24 V DC
Color Temperature
3000K
Standards
CE, RoHS, UL Listed
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DI-24V-BLBSC2-30-016
Overall Length
16 3/8 ft
Voltage
24 V DC
Color Temperature
3000K
Standards
CE, RoHS, UL Listed
Wattage
2.9 W
Light Output
237 lm
Connection Type
Wire
Environmental Rating
Damp Location Rated
Cutting Intervals
2 in
Maximum Run
40 ft
Description
LED Tape Light Spools, Light Color White, Overall Length 16 3/8 ft, Overall Height 1/8 in, Wattage 2.9 W, Voltage 24 V DC, Rated Life 50,000 hr, Dimmable Yes, Cutting Intervals 2 in, Includes LED Light Spool, Color Rendering Index 90, Color Temperature 3000K, Connection Type Wire, Environmental Rating Damp Location Rated, Light Output 237 lm, Manufacturer Warranty Length 7 yr, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Maximum Run 40 ft, Minimum Operating Temperature -4 Degrees F