  • Mfr # C715LBBK30E
  • Zoro # G812007546
/ea
See details
Key Features
Material
Oak
Frame Material
Wood
Color
Black
Width
72 in
Assembled/Unassembled
Unassembled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C715LBBK30E
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
72 in
Height
30-1/4 in
Depth
30 in
Countertop Thickness
1 1/4 in
Overall Height
30 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
30 in
Details
Item
Wooden Leg Tables with Compartments
Material
Oak
Frame Material
Wood
Color
Black
Assembled/Unassembled
Unassembled
Features
Equipped with Non-Skid Adjustable Leveling Glides and Rubber Leg Boots
Tabletop Color
ADA Compliant
Not ADA Compliant
Product Type
Lab Table
Load Capacity
500 lb
Countertop Material
Laminate
For Use With
Cognitive Abilities Classroom, Laboratory Equipment
Work Surface Material
Laminate
Description
  • Top Size: 72"W x 30"D with 1-1/4" Laminate black top with 3mm black PVC Edge