  • Mfr # 2250CW/12-C14
  • Zoro # G5540281
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Scale Sub-Category
General Purpose Scale
Scale Item
Platform Bench Scale
Digital/Mechanical
Digital
Weighing Units
lb
Capacity
100 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2250CW/12-C14
Country of Origin
United States
Dimensions
Weighing Surface Depth
12 in
Weighing Surface Width
12 in
Overall Width
12 in
Overall Length
16 1/2 in
Overall Height
19 in
Details
Scale Sub-Category
General Purpose Scale
Scale Item
Platform Bench Scale
Digital/Mechanical
Digital
Weighing Units
lb
Capacity
100 lb
Scale Graduations
0.02 lb
Scale Display
LED
Includes
14 in Column, Full Function Keypad, 250 Product ID
Washdown
No
Standards
NTEP
Housing Material
Stainless Steel
Power Unit
115V AC
Scale Connection Ports
RS-232
Scale Readability
0.02 lb.
Application Modes
Checkweigher with Product ID
Item
Platform Material
Stainless Steel
For Use With
115 Vac
Material
304 Stainless
Description
Scale Sub-Category General Purpose Scale, Platform Bench Scale, Digital/Mechanical Digital, Capacity 100 lb, Scale Graduations 0.02 lb, Scale Display LED, Weighing Surface Depth 12 in, Weighing Surface Width 12 in, Overall Length 16 1/2 in, Overall Width 12 in, Overall Height 19 in, Application Modes Checkweigher with Product ID, Power Unit 115V AC, Scale Connection Ports RS-232, Platform Material Stainless Steel, Housing Material Stainless Steel, Standards NTEP