  • Mfr # 7200XL/15
  • Zoro # G0228763
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Scale Item
Platform Bench Scale with Remote Indicator
Digital/Mechanical
Digital
Weighing Units
kg, g, lb, oz, lb/oz
Capacity
200 lb
Scale Graduations
20 g/0.05 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
7200XL/15
Country of Origin
United States
Dimensions
Weighing Surface Depth
15 in
Weighing Surface Width
15 in
Overall Width
15 in
Overall Length
15 in
Overall Height
17 in
Overall Depth
15 in
Display Character Height
3/4 in
Cord Length
6 ft
Weighing Surface Height
3 1/4 in
Details
Scale Item
Digital/Mechanical
Digital
Weighing Units
kg, g, lb, oz, lb/oz
Capacity
200 lb
Scale Graduations
20 g/0.05 lb
Scale Display
LED
Includes
U Bracket
Washdown
Yes
Item
Bench Scale
Application Modes
Industrial Weighing
Platform Material
Stainless Steel
Housing Material
Stainless Steel
Scale Connection Ports
Bidirectional RS-232
Scale Readability
Power Unit
110V AC, Power Cord
Standards
NTEP
Calibration Certificate
No Certificate
Scale Functions
Weighing
Number of Display Characters
6
Weighing Surface Material
Voltage
100 to 240V AC
Weight Capacity
Basic Power Source
Electric
Batteries Included
No
Scale Features
Durable, Heavy Duty Construction
Body Material
Plug Type
Three Prong
Display Type
LED
Scale Type
Platform Bench
Interface
(2) RS232
Batteries Required
No
Scale Application
IP69K Washdown Scale
Bench Scale Type
Washdown Bench Scale
Accuracy
+/-0.05 lb
Scale Use Location
Production
Color
Silver
Description
Bench Scale, Scale Application IP69K Washdown Scale, Scale Type Platform Bench, Scale Display LED, Weighing Surface Depth 15 in, Weighing Surface Width 15 in, Weight Capacity 200 lb, Weighing Units kg, g, lb, oz, lb/oz, Scale Graduations 20 g/0.05 lb, Overall Width 15 in, Overall Depth 15 in, Overall Height 17 in, Accuracy +/-0.05 lb, Weighing Surface Height 3 1/4 in, Basic Power Source Electric, Bench Scale Type Washdown Bench Scale, Display Type LED, Scale Functions Weighing