Indexable Boring Bar, E10S-STUCR-2, 10 in L, Carbide, Triangle Insert Shape
  • Mfr # 73310159779
  • Zoro # G8148113
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shank Material
Carbide
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
E10S-STUCR-2
Insert Size
21.5
Shank Dia.
5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
10 in
Insert Size
21.5
Shank Dia.
5/8 in
Width Offset
0.406"
Insert Thickness
0.0937"
Min. Bore Dia.
3/4 in
Details
Item
Indexable Boring Bar
Shank Material
Carbide
Insert Shape
Triangle
ANSI Code
E10S-STUCR-2
Shank
Round
Mounting Style
Screw Lock
Material
Insert Screw
TS-25.45-6M2
Cutting Direction
Right Hand
Type
Carbide Coolant-Thru
Style
E10S-STUCR-2
Min. Bore
0.75"
Inscribed Circle
0.25"
Lead Angle
10
Rake
Negative
Insert Clearance Angle
3 Degrees
Insert Holding Type
Clamp
Number of Coolant Holes
1
Vibration Dampening
Yes
Features
Surface Finish Compared to Steel Boring Bars
Coolant Fed
Coolant Through
Insert Inscribed Circle
1/4 in
Insert Style
TC
Side Cutting Edge Angle
-5 Degrees
ISO Number
E10S-STUCR-2
Center to Cutting Tip
13/32 in
Cutting Application
Boring
Compatible Hardware
T-8 Torx Key, TS-25.45-6M2 Insert Torx Screw
Number of Inserts
1
Description
Indexable Boring Bar, Insert Shape Triangle, Overall Length 10 in, E10S-STUCR-2, 13/32 in, T-8 Torx Key, TS-25.45-6M2 Insert Torx Screw, Coolant Through, Boring, Right Hand