  • Mfr # 1675BPCFS48
  • Zoro # G002215683
Key Features
Outside Dia. (In.)
1 in
Length
48 in
Standards
Application
Indoor Appliances; Foodservice
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1675BPCFS48
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Dia. (In.)
1 in
Length
48 in
End Connection 1 Size
3/4 in
End Connection 2 Size
3/4 in
Inside Dia.
Details
Standards
Application
Indoor Appliances; Foodservice
Material
Stainless Steel
Coating
Antimicrobial PVC
End Connection 2 Thread Type
MPT
End Connection 2 Type
Male Threaded
End Connection 1 Type
Male Threaded
End Connection 1 Thread Type
IPS
End Connection 2 Style
Flare Fitting
End Connection 1 Style
Flare Fitting
Description
Color: Blue ;Material: Stainless Steel ;Length: 48" ;Coating: Plastic ;Includes: # 157-1083 Safety Quick, # 157-1078 Swivel, 3/4";Elbow ;National Pipe Thread: 3/4"